Canon EF 17-40mm f/4L USM

Canon EF 17-40mm f/4L USM

Canon EF 17-40mm f/4L USM
9.2

Dizajn

10/10

  Svetelnosť

  9/10

   Narábanie s objektívom

   10/10

    Kvalita fotiek

    9/10

     Pomer cena/kvalita

     10/10

      Plusy

      • Kvalita fotiek
      • Váha
      • Dizajn
      • Cena
      • Veľmi tichý

      Mínusy

      • Menší rozsah svetelnosti

      Chcel by som Vám predstaviť veľmi vysoko kvalitný, ľahký a dizajnovo veľmi pekne zvládnutý objektív, ktorý sa dá zohnať za slušnú primeranú sumu, vďaka čomu sa stal jeden z najlepšie predávaných Canon objektívov vôbec. Keďže hovoríme o zoomovom objektíve, je tu hneď niekoľko zaujímavostí, ku ktorým sa dostaneme v tomto článku, poďme si ho teda spoločne predstaviť.

       

      canon ef 17-40mm f/4l usm

       

       

      Komu odporúčame tento objektív?

      Tento objektív by som zaradil práve do kategórie – ešte neviem čo chcem v budúcnosti fotiť, keďže pomocou tohto objektívu dokážete zachytiť peknú fotku prírody – vďaka tomu, že tento objektív vie spraviť veľmi peknú širokouhlú fotku, no zároveň pomocou neho zachytíte aj pekný športový okamih, vďaka jeho nízkemu expozičnému času a rýchlemu zaostrovaniu. Nestratíte sa ani pri fotení zvierat, keďže obrovskou výhodou tohto objektívu je, že nevydáva zbytočne hlasné zvuky pri zoomovaní prípadne zaostrovaní. Takže ak ste sa doteraz nedokázali rozhodnúť a chceli by ste objektív ktorý je flexibilný, kvalitný, presný a za prijateľnú cenu. Tadáá. Práve ste naň narazili.

       

       

      Ohnisková vzdialenosť

      Čo sa týka ohniskovej vzdialenosti, boli sme úprimne prekvapený jeho flexibilitou, pri čom absolútne nestrácal na kvalite  fotografie. Pri použití nastavenia ohniskovej vzdialenosti na 17mm sme dostali krásnu širokouhlú fotografiu, zatiaľčo pri 40mm sme dostali tiež veľmi presnú detailnú fotografiu – ideálne pre fotenie prírody, skupinových fotografí, „full body“ fotografí a tak ďalej. Skrátka multifunkčné využitie ohniskovej vzdialenosti.

       

       

      canon ef 17-40mm f/4l usm fotografia

       

       

      Svetelnosť

      Svetelnosť je to, čo zoomovým objektívom najviac vyčítam, keďže preferujem umelecké fotky s jemne rozmazaným pozadím, avšak musím povedať, že moju skúšku svetelnosti obstál Canon EF 17-40mm f/4L USM veľmi obstojne. Vo svojej kategórií patrí k najsvetlejším čo vám umožní fotiť fotky aj za šera prípadne v zle osvetlenej miestnosti. Ako som spomínal, preferujem umelecké fotky s rozmazaným pozadím a práve preto ma tento zoomový objektív prekvapil, že dokázal uspokojiť aj moje potreby, hoci som zvyknutý na objektívy s pevným ohniskom. Samozrejme kvalita bola horšia ako pri práve spomínanom pevnom ohnisku, ale v prípade, že bol subjekt dostatočne blízko tak som vďaka tomuto objektívu dokázal spraviť zopár fotiek za ktoré sa vôbec ale vôbec nehanbím.

       

      Kvalita fotiek

      Napriek tomu, že má vo svojej kategórií kolegu, ktorý je papierovo o čosi rýchlejší (Canon EF 16-35mm f/2.8L) , kvalitou fotiek sú si veľmi podobné a hlavne cenovo je práve nami recenzovaný Canon EF 17-40mm f/4L USM oveľa dostupnejší. Ako som už spomínal, nehovorím, že je kvalita fotiek najlepšia z našich spomínaných objektívov, ale v tabuľke zoomových objektívov za túto cenu je čo sa kvality fotiek týka naše číslo jedna.

       

       

      Zaostrovanie

      Zaostrovanie tohto objektívu je veľmi rýchle, čo určite ocenia všetci ktorý chcu zachytiť subjekt v pohybe. Zároveň je veľmi tiché, nevydáva zbytočné zvuky ktoré by mohli rozrušiť vás alebo subjekt ktorý sa práve snažíte odfotiť a pritom zaostruje veľmi presne, bez skresľovania. Samotná mechanika je výborne spravená, takže sa zaostruje veľmi ľahko, plynulo a pohodlne.

       

       

      Stavba

      Ako sa dá od tejto kategórie objektívov očakávate, ich stavba je veľmi kvalitná a pevná, no zároveň pohodlná. Veľmi dobre sa tento objektív drží v rukách a dokonca ani odo mňa, nedostáva žiadny mínusový bod za to, že by bol ťažký. Naopak – a toto je tiež jeden z dôvodov prečo som si ho tak veľmi obľúbil – je skutočne veľmi ľahký. Nazval by som tento objektív „vezmi ma hockde“ keďže je jednak flexibilný a multifunkčný a zároveň komfortne prenášateľný. Aj čo sa týka dizajnovej stránky, tak sa Canon EF 17-40mm f/4L USM vôbec nenechal zahanbiť a vyzerá veľmi elegantne a profesionálne.

      canon-ef-17-40-4l-usm

       

       

      Cena

      Cena je v tomto prípade jednoznačne prinajhoršom primeraná kvalite objektívu, aj keď myslím, že pri zohľadnení všetkých faktorov, ktoré vám tento objektív ponúka je viac než len prijateľná. Na dobrom objektíve sa nikdy neoplatí šetriť, tým sa riadim už nejaký ten piatok a zatiaľ sa mi táto teória osvedčila, pri tomto objektíve obzvlášť. Na trhu je mnoho zoomových objektívov ktoré sú za podobnú ba dokonca vyššiu cenu, zatiaľčo kvalitatívne sa nemajú šancu s týmto objektívom rovnať.

       

       

      Zhrnutie

      Ak chcete multifunkčný, širokouhlý objektív s výborným zaostrovaním, skvelým no zároveň pevným solídnym dizajnom, ktorý je za prijateľnú cenu tak práve Canon EF 17-40mm f/4L USM je tá správna voľba a investícia.

      canon objektív

       

       

      Kde kúpiť?

      Čo sa týka nakupovania samotného objektívu, preferujem nákupy cez internet, keďže sú tu omnoho lacnejšie než v kamennom obchode, no zároveň si dávam veľký pozor pri výbere e-shopu z ktorého si daný objektív objednávam. Predsa len, nezaplatím X eur len kvôli tomu, aby mi prišiel dobitý obejktív s ktorým bolo zjavne zle zaobchádzané a nemám žiadnu garanciu kvality. Všetci štyria sme sa zhodli, že najlepšie skúsenosti máme s obchodom TPD, ktorý nám vždy doviezli tovar na čas a nepoškodený, zároveň sa s nimi veľmi dobre komunikovalo a v prípade akýchkoľvek žiadostí boli veľmi flexibilný a zhovievavý. Nebolo tomu inak ani pri tomto objektíve, dorazil včas, nepoškodený a so všetkým, čo som si zažiadal.

       

      There are no comments yet, add one below.

      Leave a Reply


      Name (required)

      Email (required)

      Website