Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.4 USM
9.44

Stavba

9/10

  Funkcie

  9/10

   Narábanie s objektívom

   9/10

    Kvalita fotiek

    10/10

     Pomer cena/kvalita

     10/10

      Plusy

      • Kvalita fotiek
      • Rýchlosť
      • Presnosť
      • Svetelnosť
      • Veľmi tichý

      Mínusy

      • Horšia stavba

      Spýtajte sa niekoľkých fotografov, aké sú ich 3 najobľúbenejšie objektívy a stavím sa, že práve Canon EF 50mm f/1.4 USM budete počuť hneď niekoľkokrát. Tento objektív je jedna z tých lepších možností pri výbere objektívu s pevným ohniskom 50 mm. Chápem, že ak sa v tom nevyznáte , môžete sa ľahko stratiť pri tých cenových rozdieloch, keď sa dá zohnať Canon EF 50mm f/1,8 STM za oveľa prijateľnejšiu cenu no zároveň na výber je aj Canon EF 50mm f/1.2L USM ktorý je za niekoľko násobne vyššiu cenu. Sú tie rozdiely naozaj až také extrémne? Ťažko povedať, osobnú skúsenosť s Canon EF 50mm f/1.2L USM nemám, ale mám skúsenosť so spomínaným Canon EF 50mm f/1,8 STM a v porovnaní s týmto objektívom je slabší, má horšiu svetelnosť a osobne ako fotograf ktorý očakáva od svojich objektívov čo najviac musím uznať, že tento je lepší. Nenechajte sa zmiasť, aj verzia f/1.8 je výborná a cenovo je bezpochyby dostupnejšia než táto, ale ak chcete urobiť krok vpred a posunúť fotky na ďaľší level, rozhodne by som porozmýšľal o investícii do tohto objektívu. Poďme sa teda spoločne pozrieť na parametre a vlastnosti tohto spoločníka takmer každého fotografa, aby ste si obraz urobili sami.

       

      Canon EF 50mm f/1.4 USM

       

       

      Komu tento objektív odporúčame?

      V tomto prípade sa nedá určiť, či je tento objektív vhodný pre profesionálnych fotografov, alebo pre občasné fotenie, keďže je vhodný pre každého, záleží len na vašich preferenciach. Ak ste aj začiatočník, čo sa objektívov s pevným ohniskom týka, ale ste ochotný si priplatiť za kvalitu, jednoznačne voľte tento objektív ktorý je milovaný medzi amatérskymi aj profesionálnymi fotografmi po celom svete. Ak ste pokročilí, prípadne profesionál, pravdepodobne ho už aj tak máte vo svojej výbave a ak nie, určite by ste to mali napraviť. Rovnako odporúčam tento objektív aj pre cestovateľov, špeciálne pre tých, ktorý fotia pri menšom svetle a na to klasické multifunkčné objektívy skrátka nestačia, obzvlášť v prípade, že nemáte v taške veľa miesta a váha hrá dôležitú rolu, práve tento objektív je pre Vás ten pravý.

       

       

      Ohnisková vzdialenosť

      Opäť klasická „padesátka„, veľmi vhodná na portréty a umelecké „full body“ fotky ale aj na bežné každodenné fotky.

       

      ohnisková vzdialenosť Canon EF 50mm f/1.4 USM

       

       

      Svetelnosť

      Tento objektív patrí medzi tie najsvetelnejšie vo svojej triede, keďže ponúka veľmi veľký rozsah nastavitelnosti clonových jednotiek (f/1.4 – f/22). Práve svetelnosť je to, čo robí tento objektív tak ohromujúco využiteľný pre všetky typy fotografov – od tých, ktorý fotia 24/7 až po tých ktorý spravia 1-2 fotky denne, môžete ním fotiť v šere, v prítmí, v interiéri aj horšie osvetlených budov a zároveň pri znížení clonových jednotiek na úroveň f/1.4 veľmi jednoducho urobíte krásne ostrú, kvalitnú fotku s umelecky rozmazaným pozadím, ktorý dodá fotke efekt profesionality, či už profesionál ste alebo nie. Veľmi príjemne ma prekvapili práve ostrosťou pri svetelnosti nastavenej aj na nízkych hodnotách (napríklad spomínanej f/1.4)

       

       

      Kvalita fotiek

      Kvalita fotiek je práve ten prvý dôvod, ktorý prevažuje všetky ostatné faktory a ak ste doteraz neboli rozhodnutý o kúpe tohto objektívu, tak práve tento faktor by mal byť ten, vďaka ktorému sa rozhodnete do tohto objektívu zainvestovať. Koniec koncov, práve kvôli kvalite svojich fotiek je Canon EF 50mm f/1.4 USM tak veľmi populárny medzi fotografmi. Fotky sú mimoriadne ostré a presné, dovolím si povedať, že kvalita je excelentná v tejto cenovej kategórií. V praxi, je kvalitou svojich fotiek veľmi podobný tiež jednému z mojich objektívov, ktorý si tiež pochvaľujem a ním je Canon EF 24-70mm f/4L IS USM , ktorý je však o niekoľko stoviek eur drahší. Takže v prípade, že kvalita fotiek je vašou prioritou by mal byť tento objektív jednoznačne vo vašom hľadáčiku, prípadne rovno v nákupnom košíku.

       

      kvalita fotiek Canon EF 50mm f/1.4 USM

       

       

      Zaostrovanie

      Zaostrovanie samo o sebe je spravené veľmi dobre, objektív vám automaticky zaostrí pomerne rýchlo, presne no hlavne veľmi ticho, nevydáva žiadne otravné zvuky. K automatickému zaostrovaniu sa viac pri tomto objektíve vyjadrovať nejdem, keďže si na tomto objektíve zaostrujem sám, vzhľadom k tomu, že mi to je pohodlnejšie a dosiahnem výslednú fotografiu podľa svojej chuti, nie podľa mikro ultrasonického motora ktorý sa nachádza vnútri objektívu a nie je až taký výkonný ako ultrasonické motorčeky ktoré sa nachádzajú vo vyšších triedach, na ktoré som trochu viac zvyknutý. Avšak to už je môj subjektívny názor a keďže chceme držať naše recenzie objektívne, na základe recenzií našich, vašich a aj tých internetových, zhrniem to tak že zaostrovanie je veľmi tiché,  presné a štatisticky dokonca rýchlejšie než u spomínaného, niekoľkokrát drahšieho rivala Canon EF 50mm f/1.2L USM.

       

       

      Stavba

      Čo sa týka stavby tohto objektívu, zaradzujem ho do strednej triedy. Nebol som z neho ani v úžase, ani nemám konkrétne výhrady ktoré by ma odradili od nákupu, možno by som trochu poupravil koliečko na spomínané zaostrovanie, s ktorým sa točí trochu ťažšie a menej plynule ako môžete byť zvyknutý.

       

      Canon EF 50mm f/1.4 USM stavba

       

       

      Cena

      Priemerná cena, ničím prekvapivá, čo sa týka kvality fotiek tak by som povedal že trochu podsadená, čo sa týka stavby objektívu zas mierne nadsadená, takže sa nám to pekne vyrovnalo. Narozdiel od Canon EF 50mm f/1,8 STM nepovažujem tento objektív až na taký úžasný pomer ceny/výkonu, avšak myslím si, že kvality tohto objektívu rozhodne stoja za tú sumu.

       

       

      Zhrnutie

      Se vším všudy by som tento objektív zaradil v porovnaní s Canon EF 50mm f/1,8 STM a Canon EF 50mm f/1.2L USM ako takú zlatú strednú cestu. Síce sa nemôže stavbou, svetelnosťou a kvalitou zaostrovania rovnať verzií f/1.2L, je jeho veľký konkurent čo sa týka rýchlosti zaostrovania, v kvalitách fotky ho pri určitých nastaveniach svetelnosti dokonca predbieha a cenovo je o niekoľko stoviek lacnejší. Naopak verzia f/1,8 je o niekoľko stoviek eur lacnejšia aj od verzie f/1.4 USM , ale nemôže sa tomuto objektívu rovnať skoro v žiadnom ohľade, maximálne svojou stavbou a to si úprimne povedzme, že Canon EF 50mm f/1.4 USM vysoko laťku nenastavil. Aby sme teda rozhodli kedy zvoliť ktorý objektív, zhrnieme to asi takto:

      Canon EF 50mm f/1,8 STM – veľmi lacný, hlavne pre začiatočníkov prípadne pre low budget fotografov

      Canon EF 50mm f/1.4 USM – o čosi drahší, ale aj kvalitnejší, pre pokročilých prípadne začiatočníkov, ktorý si chcú priplatiť za kvalitu

      Canon EF 50mm f/1.2L USM – najdrahší, určité zlepšenia oproti f/1.4, pre profesionálov prípadne skutočných fajnšmekrov ktorý si radi zaplatia za každý detail

       

      porovnanie troch objektívov

       

       

      Kde kúpiť?

      Čo sa týka nakupovania samotného objektívu, preferujem nákupy cez internet, keďže sú tu omnoho lacnejšie než v kamennom obchode, no zároveň si dávam veľký pozor pri výbere e-shopu z ktorého si daný objektív objednávam. Predsa len, nezaplatím X eur len kvôli tomu, aby mi prišiel dobitý obejktív s ktorým bolo zjavne zle zaobchádzané a nemám žiadnu garanciu kvality. Všetci štyria sme sa zhodli, že najlepšie skúsenosti máme s obchodom TPD, ktorý nám vždy doviezli tovar na čas a nepoškodený, zároveň sa s nimi veľmi dobre komunikovalo a v prípade akýchkoľvek žiadostí boli veľmi flexibilný a zhovievavý. Ani pri tomto objektíve tomu nie je inak a jednoznačne by som volil túto cestu ak sa chcete vyhnúť zbytočným komplikáciam s dopravou vášho objektívu ku Vám domov.

       

      There are no comments yet, add one below.

      Leave a Reply


      Name (required)

      Email (required)

      Website