Canon EF 50mm f/1,8 STM

Canon EF 50mm f/1,8 STM

Canon EF 50mm f/1,8 STM
9.5

Stavba

9/10

  Svetelnosť

  10/10

   Narábanie s objektívom

   10/10

    Kvalita fotiek

    10/10

     Pomer cena/kvalita

     10/10

      Plusy

      • Cena
      • Jednoduchosť
      • Kvalita fotiek
      • Dizajn

      Mínusy

      • Zbytočné zvuky

      Dnes vám predstavíme objektív, ktorý si určite zaľúbi každý nenáročný fotograf ktorý hľadá objektív s čo najlepším pomerom cena/výkon. Ak sa neviete rozhodnúť aký typ fotiek by ste chceli fotiť, prípadne preferujete „all in one“ objektívy ktoré vám postačia na cesty bez nutnosti brať so sebou ďaľších 10 tašiek s objektívmi, tento je jednoznačne pre vhodný práve pre Vás. Poďme sa spoločné pozrieť na niekoľko vlastností tohto objektívu, aby sme si spravili objektívny obraz o jeho výkone.

       Canon EF 50mm f/1,8 STM

       

      Komu odporúčame tento objektív?

      Každému, kto berie fotografovanie ako hobby, no zároveň chce fotiť kvalitné a ostré fotky odporúčam práve Canon EF 50mm f/1,8 STM. Je kompatibilný so všetkými DSLR fotoaparátmi. Takisto obsahuje vlastný motorček, ktorý sa postará o automatické zaostrenie a kvalitné fotky/videá. Jeho vlastnosti z tohto objektívu robia ideálnu pomôcku pre všetky typy fotografií od fotenia portrétov až po fotenie nočných fotografií, avšak ako som už spomínal, iba ako hobby, prípadne iba pre začiatočníkov, ktorý si ešte nie sú istý akému typu fotografovania by sa chceli venovať.

       

       

      Ohnisková vzdialenosť

      Keď kupujeme objektív, je veľmi ľahké odôvodniť si svoj nákup na základe niekoľkých atribút (napríklad cenové porovnanie). Avšak keď sa bavíme o praktickom využití objektívu, ohnisková vzdialenosť je veľmi dôležitý faktor. 50 mm ohnisková vzdialenosť je veľmi prirodzená a jednoduchá, dá sa povedať že je to “zlatá stredná cesta”. Táto ohnisková vzdialenosť sa využíva najmä na fotenie portrétov, produktových fotografií, životný štýl, krajina – lepšie povedané, je to taká multifunkčná univerzálna ohnisková vzdialenosť.

       

      Canon EF 50mm f/1,8 STM ohnisková vzdialenosť

       

       

      Svetelenosť

      Mnoho objektívov s pevným ohniskom ponúka vysokú svetelnosť, ktorá vám umožní fotiť umeleckejšie, umožňuje vám fotiť večer alebo v prítmí a zároveň nekazí kvalitu fotky. Svetelnosť v hodnote 1.8 je skutočne obdivuhodná, ale nezabúdajte, že len preto že vám to tento objektív dovolí, určite nechcete všetky fotky fotiť so svetelnosťou nastavenou na 1.8 .

       

       

      Kvalita fotiek

      Tu je to diskutabilnejšie, áno kvalita fotiek je veľmi dobrá, ale záleží od nastavenia. Použil by som svetelnosť 1.8 na tomto objektíve v prípade, že by som chcel dosiahnuť peknú, ostrú fotografiu? Určite nie, na to tento objektív nie je stavaný. Z mojej vlastnej skúsenosti odporúčam nastaviť svetelnosť na f/4 kedy dosiahnete najlepšiu ostrosť a kvalitu fotografie. Naopak, pri nastavení svetelnosti na 1.8 , kvalita fotky už nebola taká dobrá, ako som očakával. Avšak pre mnohých ľudí, tento objektív bude obrovský skok, obzvlášť pre tých, ktorý ešte nikdy pred tým nevlastnili objektív s pevným ohniskom a práve týmto ľuďom ho odporúčam najviac. Berte to ako váš začiatok na ceste k tomuto typu objektívov. Napokon môžeme zhrnúť, že v kvalite fotiek sú určité chyby avšak napriek tomu podáva tento objektív obdivuhodný výkon, obzvlášť za túto cenu.

       

      kvalita fotky kvaltia fotiek Canon EF 50mm f/1,8 STM

       

       

      Zaostrovanie

      Začal by som tým, aby ste sa pripravili na drobné zmeny veľkosti subjektu počas fotenia, ak budete zaostrovať pomocou tohto objektívu. Čo sa týka rýchlosti zaostrovania, nenechal by som sa pomýliť číslami ktoré vo finále sú uplne iné v praxi. Bol som skutočne príjemne prekvapený rýchlosťou zaostrovania tohto objektívu v praxi, napriek tomu, že papiere tvrdili niečo iné.

      kvaltia fotiek Canon EF 50mm f/1,8 STM

       

      Stavba

      Zatiaľčo z exteriéru vyzerá tento objektív veľmi krehko, vďaka kombinácii plastu a kovu je veľmi pevný. Čo sa týka veľkosti a váhy, tento objektív je veľmi ľahký a malý. Tu sa líšia názory aj nás 4, keďže podľa mňa je to plus, no podľa nášho kolegu – profesionála je to nekomfortné. Takže necháme to na vaše osobné preferencie.

       

      canon stavba

       

       

      Cena

      Je veľmi pekné počuť, že čo sa týka objektívov Canon, je tento najlacnejší. Otázna je skôr hodnota tohto objektívu, či sa oplatí do neho vôbec ísť napriek nízkej cene, alebo radšej siahnuť po niečom kvalitnejšom. Opäť vznikli nezhody v našej redakcii, keďže podľa mňa je to veľmi dobrý začiatok pre každého neskúseného fotografa, ktorý by rád skúsil nazrieť do sveta objektívov s pevným ohniskom. No kolega opäť tvrdí, že sa dajú nájsť oveľa lepšie objektívy s viacerými funkciami ktoré sú flexibilnejšie, no cena je pri nich pochopiteľne vyššia.

       

       

      Zhrnutie

      Je veľmi ľahké zamilovať si objektív, ktorý je kvalitný zo všetkých smerov a zároveň cenovo dostupný. Každý jeden nedostatok ktorý má dokáže vynahradiť svojou veľkosťou a cenou, ktorá hrá významnú rolu pri kúpe objektívov. Rád by som pripomenul, že táto kombinácia ľahkej hmotnosti, malej veľkosti, obdivuhodnej ostrosti fotiek a ultra nízkej ceny spravila z tohto objektívu jeden z najlepšie predávaných Canon obejktívov vôbec.

       

       

      Kde kúpiť?

      Čo sa týka nakupovania samotného objektívu, preferujem nákupy cez internet, keďže sú tu omnoho lacnejšie než v kamennom obchode, no zároveň si dávam veľký pozor pri výbere e-shopu z ktorého si daný objektív objednávam. Predsa len, nezaplatím xyz eur len kvôli tomu, aby mi prišiel dobitý obejktív s ktorým bolo zjavne zle zaobchádzané a nemám žiadnu garanciu kvality. Všetci štyria sme sa zhodli, že najlepšie skúsenosti máme s obchodom TPD, ktorý nám vždy doviezli tovar na čas a nepoškodený, zároveň sa s nimi veľmi dobre komunikovalo a v prípade akýchkoľvek žiadostí boli veľmi flexibilný a zhovievavý.

      There are no comments yet, add one below.

      Leave a Reply


      Name (required)

      Email (required)

      Website