Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR

Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR

Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR
9.1

Stavba

9/10

  Svetelnosť

  9/10

   Narábanie s objektívom

   9/10

    Kvalita fotiek

    10/10

     Pomer cena/kvalita

     9/10

      Plusy

      • Ostrosť
      • Kvalita fotografie
      • Ideálny na fotenie krajiny
      • Veľmi tichý

      Mínusy

      • Cena by mohla byť nižšia
      • Váha a stavba

      Tento objektív je jednoznačne jeden z najlepších, podľa nás najlepší širokouhlý objektív v pomere cena/kvalita , ideálny na fotenie prírody a iných záberov krajiny. Napriek tomu, že obraz je veľmi široký, neskresľuje obraz ako môžeme byť zvyknutý napríklad pri objektívoch „rybie oko“. Keď bol tento objektív prvý krát v predaji, bol jednoznačne najlepší na trhu, keďže posunul širokouhlé a ultra široké objektívy na úplne iný level než boli dovtedy, neskôr Nikon vydal novšie a výkonnejšie verzie, ktoré však aj cenovo stúpli vyššie. Tento objektív je jednoznačne najostrejší z širokouhlých a ultra širokých objektívov, pomocou ktorých sme kedy fotili ( dokopy sme od Canonu a Nikonu využili 6 širokouhlých alebo ultraširokých objektívov ). Ostrosťou predbieha aj širokouhlé objektívy s pevným ohniskom, čo je obrovské plus. Najdôležitejší pre mňa bol fakt, že fotografia nebola tak dokonale ostrá iba v niektorých častiach, pri niektorých nastaveniach svetelnosti a ohniskovej vzdialenosti, ale na celej ploche pri každom nastavení, ktoré sme vyskúšali, samozrejme, ostrých 24mm objektívov je hneď niekoľko, ale ostrosť ktorú dosahuje tento objektív aj pri nastavení ohniskovej vzdialenosti na 14mm je šialená.

       

      Nikon objektív

       

       

      Komu tento objektív odporúčame?

      Je veľká škoda využívať tento objektív len na digitálnych zrkadlovkách, takže ho jednoznačne odporúčame každému, kto vlastní full frame fotoaparát (FX). Ak vlastníte verziu APS-C (DX) tak by som vám skôr odporúčal verziu priamo pre digitálne zrkadlovky Nikon 12-24mm f/4G ED-IF AF-S DX Zoom-Nikkor – určite je to lepší nápad z dôvodu, že nemusíte platiť niekoľko stoviek eur za to, že spĺňa všetky podmienky pre FX fotoaparáty, ktoré vy nevyužijete. Rovnako dajte pozor pri nákupe, keďže Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR je „G“-čkový objektív, takže nemá koliečko na nastavovanie svetelnosti, aby bolo ušetrené na nákladoch.

       

       

      Ohnisková vzdialenosť

      Ohnisková vzdialenosť 14-24mm je ideálna ako sme už spomínali na FX fotoaparáty, takže ak máte DX fotoaparát, jednozačne voľte už spomínanú verziu Nikon 12-24mm f/4G ED-IF AF-S DX Zoom-Nikkor ktorá stojí menej, váži menej a vo finále vám dá aj širší obraz na DX fotoaparáte než by vám dal recenzovaný Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S NIKKOR, ktorý je však bezkonkurenčný pre nás čo sa týka FX fotoaparátov.

       

      objektív nikon nikkor 24-24mm

       

       

      Svetelnosť

      Svetelnosť je veľmi dobrá, avšak nie až tak veľmi podstatná keďže ide o širokouhlý objektív, no chcem vás znova upozorniť na to, že táto verzia objektívu neobsahuje koliečko na nastavovanie svetelnosti, takže je nepoužiteľný pri fotoaparátoch s manuálnym zaostrovaním, ak máte práve fotoaparát s manuálnym zaostrovaním, odporúčam vám skúsiť skôr objektív Nikon 14mm f/2.8 FX AF-D NIKKOR ED ktorý je s pevným ohniskom a mal by pracovať bezchybne asi s každým Nikon fotoaparátom.

       

       

      Kvalita fotiek

      V úvode sme spomínali ostrosť a kvalitu fotiek, odfotených týmto objektívom a boli sme z nich veľmi príjemne prekvapení. Obzvlášť pri spomínaných nízkych vzdialenostiach ohniska , kedy sme očakávali rozmazanejšie a menej ostré fotografie, tento objektív nám „vytrel zrak“ vyššou kvalitou fotky ako pri iných širokouhlých objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou , čo je „sen každého zoomového objektíva“. Kvalita fotky je úžasná po celej ploche, žiadne škvrny pri krajoch ani rozmazanejšie časti. Fotografie zároveň nie sú skreslené, čím dodávajú výslednej fotke veľmi živý efekt, že máte priam chuť vojsť priamo do fotografie.

       

      nikon objektív fotogafia

       

       

      Zaostrovanie

      Opäť varovanie, pred kúpou najprv skontrolujte, či váš fotoaparát podporuje objektívy s automatickým zaostrovaním typu AF-S – ide hlavne o prípady ak máte veľmi lacný prípadne veľmi starý fotoaparát. Manuálne zaostrovanie je veľmi pohodlné, osobne mi vyhovovalo zaostrovať jedným prstom, avšak nie je sa čím chváliť, pri širokouhlom objektíve tejto kvality je zaostrovanie absolútna hračka aj pre najväčšieho amatéra. Automatické zaostrovanie je veľmi tiché, čo je síce fajn ale skôr využívam manuálne zaostrovanie, kedy dosiahnem kvalitu fotografie podľa toho, ako chcem ja , nie môj objektív, predsa len, žiadny objektív na svete nie je tak dokonalý ako naše ľudské oko a kto tvrdí, že áno, mal by skočiť k očnému, problém bude tam.

       

       

      Stavba

      Z vlastnej skúsenosti pri tomto objektíve vám toho veľa nepovieme, keďže zatiaľ ešte nikom z nás nikde nepadol ani sa nezasekol – KLOP KLOP. Avšak pôsobí veľmi solídne, obzvlášť z dôvodu, že je dosť veľký. Nenechajte sa pomýliť, na internete nájdete veľa obrázkov tohto objektívu a poviete si – zvláštne aký je ten objektív tenký v bode, kde sa spája s fotoaparátom – OMYL , ten bod je proovnateľne veľký ako pri ostatných objektívoch, len sám o sebe je tak široký, že to na vás môže pôsobiť týmto dojmom. Malé mínus odo mňa dostáva práve za svoju váhu (viac ako 1kg!), takže určite ho nedoporučujem nosiť na krku, ak nemáte dohodnuté stretnutie s chiropraktikom v blízkej dobe. Ako pri každom objektíve, dávajte naň veľký pozor, hoci pôsobí solídne, keďže sklíčka nie sú nejak extrémne chránené.

       

      nikon objektív

       

       

      Cena

      Cenovo je tento objektív okay, hoci cena by mohla byť nižšia, neberieme to ani ako mínus ani ako plus, ale iba v prípade, že sa bavíme o použití tohto objektívu na full frame (FX) fotoaparáty kde využijete jeho plný potenciál, šírku a filtrovanie. V prípade, že ho chcete na svoj DX fotoaparát tak budiš, ale priplácate si za to, že využijete menej, preto odporúčam prelistovať iné objektívy, najideálnejší je podľa mňa Nikon 12-24mm f/4G ED-IF AF-S DX Zoom-Nikkor ktorý je priamo stavaný na DX fotoaparáty.

       

       

      Zhrnutie

      Veľké, veľmi výkonné, ultra široké ale zároveň vhodné iba na určité fotografovanie – príroda, krajina. Pre mňa , je tento obejktív ideálny keďže ho využívam iba na takýto typ fotiek, no ak nie ste vášnivý fotograf, ktorému nevadí keď je objektív ťažší a špecificky zameraný na jeden typ fotiek, tak vám odporúčam radšej vyskúšať objektív   Nikon AF-S 16-35mm f/4G ED VR ( na ktorý v blízkej dobe tiež budeme písať recenziu), ktorý je na podobnej úrovni kvality fotiek, je lacnejší, ľahší aj čo sa týka hmostnosti, aj čo sa týka obtiažnosti používania a zároveň má využitelnejší výber ohniskových vzdialeností v prípade, že chcete využívať objektív aj na iné fotografie ako krajiny a prírody. Tento objektív je skôr pre ľudí ktorý chcú dosiahnuť extrémne kvalitnú a živú fotografiu pri ultraširokom objektíve.

       

      Nikon nikkor 14-24 mm

       

      Kde kúpiť?

      Čo sa týka nakupovania samotného objektívu, preferujem nákupy cez internet, keďže sú tu omnoho lacnejšie než v kamennom obchode, no zároveň si dávam veľký pozor pri výbere e-shopu z ktorého si daný objektív objednávam. Predsa len, nezaplatím X eur len kvôli tomu, aby mi prišiel dobitý obejktív s ktorým bolo zjavne zle zaobchádzané a nemám žiadnu garanciu kvality. Všetci štyria sme sa zhodli, že najlepšie skúsenosti máme s obchodom TPD, ktorý nám vždy doviezli tovar na čas a nepoškodený, zároveň sa s nimi veľmi dobre komunikovalo a v prípade akýchkoľvek žiadostí boli veľmi flexibilný a zhovievavý. Pri verzií Nikon AF-S 16-35mm f/4G ED VR je dokonca tento obchod druhý najlacnejší, takže tam by som nerobil žiadne zbytočné analýzy a už vôbec nie nakupovanie štýlom pokus-omyl.

      There are no comments yet, add one below.

      Leave a Reply


      Name (required)

      Email (required)

      Website