Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX

Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX NIKKOR

Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX NIKKOR
9

Stavba

10/10

  Funkcie

  9/10

   Narábanie s objektívom

   9/10

    Kvalita fotiek

    9/10

     Pomer cena/kvalita

     10/10

      Plusy

      • Rýchlosť
      • Presnosť
      • Rozmery a váha
      • Cena
      • Jednoduchosť

      Mínusy

      • Krehkosť
      • Nižšia ostrosť pri nízkej svetelnosti

      Hoci 50 mm ohnisková vzdialenosť je v súčasnosti jedna z najpopulárnejších, keď niekto náhodou chcel ohniskovú vzdialenosť meniť, zvolil zoomový objektív ktorý síce nebol až taký presný, ale mohli ste si vybrať spomedzi viacerých ohniskových vzdialeností (najčastejšie rozpätie bolo 35-70mm). Avšak veľa fotografov sa začalo sťažovať, že začali využívať najmä vzdialenosť práve spomínaných 35mm, no zoomový objektív nedokázal poskytnúť dostatočnú kvalitu fotografie. Nikon sa rozhodol vypočuť sťažnosti a priania svojich zákazníkov, tak pár rokov neskôr oznámil zrod objektívu s pevným ohniskom so vzdialenosťou 35mm – Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX.

       

      nikon Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX

       

       

      Komu tento objektív odporúčame?

      Predovšetkým pre majiteľov zrkadloviek APS-C, ak takúto zrkadlovku nevlastníte a chceli by ste vyskúšať tento objektív, budem Vás musieť sklamať keďže na iných fotoaparátoch je nepoužiteľný, takže navrhujem buď sa rozhliadnuť po inom objektíve, prípadne si priplatiť za novú digitálnu zrkadlovku spolu s ním. Odporúčam ho v prípade, že sa chystáte fotiť buď portréty s umelecky rozmazaným pozadím prípadne pri fotení detailných fotiek.

       

      Ohnisková vzdialenosť

      Ohnisková vzdialenosť sa rovná už spomínaným 35 mm, čo je vhodná vzdialenosť pre fotenie portrétov a subjektov ktoré sa nachádzajú blízko objektívu.

       

      Svetelnosť

      Tento objektív sa môže pýšiť vynikajúcou svetelnosťou, ktorá je nastaviteľná od f/1,8 až po f/22 čo vám umožní fotiť krásne fotografie s rozmazaným pozadím, prípadne ostré a presné fotky aj pri fotení v šere alebo v prítmí. Čo som bol trochu prekvapený, bol fakt že pri dodaní objektívu som na ňom nenašiel „koliečko“ na nastavovanie svetelnosti, avšak digitálne zrkadlovky komunikujú s objektívom lepšie ako som si myslel, takže stačilo nastaviť svetelnosť na mojej digitálnej zrkadlovke a objektív sa prispôsobil zadaniu.

       

      svetelnosť Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX

       

       

      Zaostrovanie

      Objektív vám ponúka aj automatické zaostrovanie, ktoré je veľmi tiché a rýchle a zároveň umožnňuje aj manuálne zaostrovanie ak nie ste spokojný s tým automatickým, bez nutnosti prestavovania, nastavovania a zbytočných komplikácií, jednoducho využijete koliečko na ostrenie (koliečko na zaostrovanie je už priamo na objektíve, iba svetelelnosť sa nastavuje priamo v digitálnej zrkadlovke), s ktorým sa točí veľmi pohodlne a plynulo a nastavíte si ostrosť „podľa vášho gusta„. Rýchlosť doostrovania je necelá štvrtina sekundy, čo je prinajmenšom obdivuhodné. Bol som jemne sklamaný pri zaostrovaní z blízka, keďže subjekt musí byť minimálne 18 cm od objektívu aby ho dokázal poriadne zaostriť, takže úlohu makro objektívu neplní, napriek tomu, že ho môže miestami a vlastnosťami veľmi pripomínať.

       

      Kvalita fotiek

      Napriek tomu že pri nastavení svetelnosti, som pri hodnotách f/1.8 , f/16 a f/22 videl jemné zhoršenie kvality než pri ostatných hodnotách, stále boli fotky veľmi prirodzené a použiteľné. Bez okolkov dám tomuto objektívu kvalitu fotiek 9/10, keďže fotky neboli dokonalé ale ani nepoužiteľné, a napriek tomu, že stavbou sa rovnať objektívom s 50mm ohniskovou vzdialenosťou nemôžu, ostrosťou fotografie si to vynahradzujú, najmä pri použití svetelnosti f/4 pri ktorej som videl najvyššiu ostrosť a kvalitu fotografie, akú som dosiahol s týmto objektívom.

       

      kvalita fotky Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX

       

       

      Stavba

      Ako som spomínal, stavba tohto objektívu je veľmi malá a veľmi ľahká a napriek tomu, že pôsobí pevne, je veľmi krehký a nemusel by vydržať hocijaký pád ako tomu je napríklad u veľkého, pevného teleobjektívu Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM. Avšak vynahradzuje to svojimi rozmermi, ktoré pripomínajú skôr očnú šošovku než objektív do zrkadlovky, zároveň jeho váha dosahuje necelých 200g, takže väčší problém ako to aby ste ho nerozbili budete mať s tým, aby ste ho nestratili.

       

      stavba Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX

       

       

      Cena

      Cena je určite veľmi slušná keď vezmeme do úvahy kvalitu tohto objektívu, napriek tomu že kedysi bývala dosť nadsadená. Samozrejme sa bavíme o prípade, že už vlastníte digitálnu zrkadlovku typu APS-C, keďže na full frame tento objektív absolútne nie je stavaný, v opačnom prípade budete musieť počítať s mastným príplatkom za digitálnu zrkadlovku –  samozrejme aj spolu s inými objektívmi, keďže tento objektív musí byť braný s nadhľadom ako doplnok, nie ako multifunkčný objektív ktorým bol napríklad Canon EF 17-40mm f/4L USM.

       

      Zhrnutie

      Primerane ostrý (hlavne pri vyššie nastavenej svetelnosti) , kvalitný, rýchly a hlavne cenovo dostupný objektív, ktorý odporúčame každému kto chce fotiť portréty a subjekty z primerane blízkej vzdialenosti v čo najvyššej kvalite. Čo sa týka optiky tak dnes to už nie je žiadna sláva, ale určite sa nenájde veľa objektívov v obdobnej kvalite za rovnakú cenu a práve preto sa dostal aj Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX do našej kategórie odporúčaných TOP objektívov.

       

      zhrnutie Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX

       

       

      Kde kúpiť?

      Čo sa týka nakupovania samotného objektívu, preferujem nákupy cez internet, keďže sú tu omnoho lacnejšie než v kamennom obchode, no zároveň si dávam veľký pozor pri výbere e-shopu z ktorého si daný objektív objednávam. Predsa len, nezaplatím X eur len kvôli tomu, aby mi prišiel dobitý obejktív s ktorým bolo zjavne zle zaobchádzané a nemám žiadnu garanciu kvality. Všetci štyria sme sa zhodli, že najlepšie skúsenosti máme s obchodom TPD, ktorý nám vždy doviezli tovar na čas a nepoškodený, zároveň sa s nimi veľmi dobre komunikovalo a v prípade akýchkoľvek žiadostí boli veľmi flexibilný a zhovievavý. Práve preto tento e-shop odporúčame aj Vám, našim čítateľom, aby ste sa vyhli nepríjemným skúsenostiam práve s dovozom a platením samotného objektívu.

       

       

       

      There are no comments yet, add one below.

      Leave a Reply


      Name (required)

      Email (required)

      Website