Nikon AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G

Nikon AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G

Nikon AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G
9.5

Stavba

9/10

  Svetelnosť

  10/10

   Narábanie s objektívom

   10/10

    Kvalita fotiek

    10/10

     Pomer cena/kvalita

     10/10

      Plusy

      • Kvalita fotiek
      • Svetelnosť
      • Cena
      • Rýchlosť
      • Tichý

      Mínusy

      • Pôsobí krehko
      • Nevhodný na staré zrkadlovky

      Lacný, kvalitný a štandardný pevný objektív pre nadšencov Nikonu. Práve klasická „päťdesiatka“ (50 mm ohnisková vzdialenosť) je objektív, ktorý nemôže chýbať žiadnemu fotografovi, keďže dokáže zachytiť nádherné fotografie z bežného života a takisto aj portréty (ak sa zameriavate na portréty je 50mm taká hranica, odporúčame skôr 85mm) . Ako už názov naznačuje, tento objektív má vlastný AF motor, ktorý je veľmi tichý a rýchy, zároveň kompatibilný so všetkými zrkadlovkami značky Nikon. Veľmi nízke clonové číslo 1,8 tiež poteší fotografov, ktorý radi fotia pri nižšom svetle, v rýchlej akcií alebo už pri spomínaných portrétoch, keďže vďaka svetelnsoti tohto objektívu dokážete umelecky rozostriť pozadie každej fotografie.

       

      Komu odporúčame tento objektív?

      Pochopiteľne nadšencom a samozrejme majiteľom Nikon zrkadloviek, ktorý chcú nazrieť do sveta profesionálnejšieho fotografovania pomocou štandardného objektívu s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Tento objektív je kompatibilný so všetkými Nikon zrkadlovkami FX – full frame, pri jednookých DX zrkadlovkách má tento objektív vlastnosti objektívu so 75mm ohniskovou vzdialenosťou. Keďže ide o „G“ verziu, neodporúčame ho pri starších telách fotoaparátu, keďže svetelnosť je nastavovaná elektronicky, nie na objektíve samotnom.

       

      Ohnisková vzdialenosť

      50mm je ideálna všeobecná vzdialenosť pre každodenné zachytávanie momentov. Je to ideálny začiatok pre nových fotografov a klasický štandard aj pre ostrieľaných profesionálov, zároveň je čo sa týka tejto ohniskovej vzdialenosti jeden z najdostupnejších objektívov a nesklame vás ani svojou kvalitou. Ak máte jednookú DX zrkadlovku, bude sa tento objektív správať ako 75mm čo je ideálne pre fotenie portrétov, takže ak takúto zrkadlovku vlastníte a chcete štandardnú 50mm ohniskovú vzdialenosť určite sa pozrite skôr po Nikon AF-S 35mm f/1,8G DX.

       

      Svetelnosť

      Clonové číslo 1,8 znamená výbornú svetelnosť, avšak pri použitý starej zrkadlovky na ktorej sa nedá elektronicky meniť svetelnosť, má podľa nás nulovú využiteľnosť keďže bude všetky fotiť iba s minimálnou svetelnosťou. Takisto musíme povedať, že tento objektív nemá žiadnu „preferovanú svetelnosť“ keďže je ostrý pri každom nastavení svetelnosti. Jeho svetelnosť oceníte najmä ak fotíte v prítmí alebo pri nízkom svetle, pri fotení portrétov a umeleckých fotografií s pekne rozmazaným pozadím a zaostrením na subjekt ktorý fotografujeme ale aj v prípade rýchlejšej akcie.

       

      Kvalita fotiek

      Čo sa týka kvality fotografie, je veľmi málo objektívov ktoré v danej cenovej kategórií dokážu zachytiť fotku s tak vysokým kontrastom, farebnosťou a ostrosťou. Takisto jeho drahší a ťažší kolega so svetelnosťou 1,4 je na podobnej úrovni, pri vyšších nastaveniach svetelnosti sú tieto dva objektívy čo sa týka ostrosti totožné a voľným okom by ste rozdiel určite nevideli. Takže náš test kvality fotografie prešiel tento objektív na výbornú, napriek našim pochybnostiam keďže zapadá do nízkej cenovej kategórie.

       

      Zaostrovanie

      Automatické zaostrovanie je veľmi tiché a rýchle, keby boli všetky objektívy čo sa týka zaostrovania takéto, nemal by som najmenšie námietky. Takisto zaostruje veľmi presne, najmä pri nastavení svetelnosti 1,8, čo je pre mňa najdôležitejšie, aby som zachytil peknú, ostrú umeleckú fotografiu. Pri nastavení clonových jednotiek na 2-2,2 som mal občas pocit, že nie je až taký presný, ale pri výmene zrkadlovky už bolo všetko ako má byť, takže tento nedostatok nepriradzujeme objektívu, hoci môže sa stať že pri starších telách a stretnete s podobným problémom.

       

      Stavba

      Čo sa týka stavby, veľké plus má hlavne vďaka jeho nízkej váhe a veľkosti, takže neobťažuje a aj sa s ním pohodlne narába. Pôsobí veľmi krehko a ešte sme nemali tú česť vidieť jeho reakciu pri páde na zem (neodporúčam skúšať) takže určite s ním treba zaobchádzať opatrne podľa možností, predsa len je to najdôležitejšia časť vašej zrkadlovky/fotoaparátu.

       

      Cena

      Cena je jedno z najväčších plusov tohto objektívu, keďže v danej cenovej kategórií patrí jednoznačne k najkvalitnejším, čo sa týka objektívov Nikon môžno aj najkvalitnejší objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Takisto ho odporúčam ak ešte nevlastníte full frame zrkadlovku, ale plánujete si ju v blízkej dobe zadovážiť, aby ste videli porovnanie ako sa tento objektív správa pri rôznych telách fotoaparátu. Napriek tomu, že tento objektív nepatrí k najnovším, stále ho odporúčam najmä novým fotografom.

       

      Zhrnutie

      Malý, lacný, ostrý, kvalitný, rýchly a krehký objektív, ktorý je vhodný do začiatkov a na všedné každodenné fotografovanie momentov z bežného života. Ak sa chcete klepnúť po vrecku, samozrejme nachádzajú sa drahšie alternatívy, avšak čo sa týka pomeru cena/výkon, tento objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou patrí medzi TOP a jeho kúpou nespravíte chybu.

       

      Kde kúpiť?

      Čo sa týka nakupovania samotného objektívu, preferujem nákupy cez internet, keďže sú tu omnoho lacnejšie než v kamennom obchode, no zároveň si dávam veľký pozor pri výbere e-shopu z ktorého si daný objektív objednávam. Predsa len, nezaplatím X eur len kvôli tomu, aby mi prišiel dobitý obejktív s ktorým bolo zjavne zle zaobchádzané a nemám žiadnu garanciu kvality. Všetci štyria sme sa zhodli, že najlepšie skúsenosti máme s obchodom TPD, ktorý nám vždy doviezli tovar na čas a nepoškodený, zároveň sa s nimi veľmi dobre komunikovalo a v prípade akýchkoľvek žiadostí boli veľmi flexibilný a zhovievavý. Napriek tomu, že tento teleobjektív bol v TPD iba „na objednávku“ dorazil veľmi rýchlo a bol som informovaný o jeho stave vždy, keď som si zažiadal, takže tento e-shop by som určite nemenil. Obzvlášť pri takomto drahom objektíve, na kompromisy nie je miesto.

      There are no comments yet, add one below.

      Leave a Reply


      Name (required)

      Email (required)

      Website